Η Μαριαλένα Μπαρούτη συμμετείχε στον Transgrancanaria marathon κατακτώντας την 23η θέση γενικής γυναικών ανάμεσα σε αθλήτριες από όλο τον κόσμο σε 5:29:49! Η Μαριαλένα μοιράζεται μαζί μας την αξέχαστη αυτή εμπειρία. Θερμά συγχαρητήρια!

“Λίγες μέρες πίσω, είχα την εξαιρετική εμπειρία να συμμετάσχω σε έναν από τους παλιότερους και δημοφιλέστερους αγώνες ορεινού τρεξίματος παγκοσμίως.

Ταξίδεψα στα τροπικά Κανάρια νησιά και δοκίμασα τις δυνάμεις μου συναγωνιζόμενη αθλητές παγκόσμιας φήμης και διακρίσεων.

Πολύωρο και κουραστικό το ταξίδι αλλά η χαρά, η προσμονή και η ανυπομονησία για τον επερχόμενο αγώνα ήταν κίνητρο και έδιναν κουράγιο και δύναμη.

1100 δρομείς ξεκινήσαμε με άστατες καιρικές  συνθήκες, βροχή και ομίχλη να τρέχουμε σε μια υπέροχη διαδρομή που διατρέχει το νησί από το βορά προς νότο, περνώντας μέσα από την εκπληκτική ηφαιστειογενή ενδοχώρα.

Ο ωκεανός. Το ηφαίστειο. Ένα εξαιρετικά δύσκολο και τεχνικό τερέν.

Πολλές εικόνες, ήχοι, μυρωδιές..

Το τοπίο ήταν μαγικό.

Άλλο έδαφος, άλλη βλάστηση, άλλες περιβαλλοντολογικές και κλιματικές συνθήκες.

Πολλά όσα θα μπορούσα να πω για αυτόν τον αγώνα..

Δε θα σταθώ στις δυσκολίες της προετοιμασίας που προηγήθηκε, στο κουραστικό ταξίδι, στην απαιτητική διαδρομή…

Θα σταθώ στο ότι μετά από όλες τις δυσκολίες, ο τερματισμός ήταν λύτρωση, ήταν μαγεία.

Μια καλή επίδοση που ήρθε απρόσμενα και μια καλή θέση που σίγουρα φέρνουν χαρά…

Μα η μεγαλύτερη χαρά ήταν η στήριξη και η αγάπη που είχα.