Ο Χειμωνιάτικος Ενιπέας είναι αδιαμφησβήτητα ένας αγώνας πρόκληση στα μυθικά μονοπάτια του Ολύμπου. Ο 1ος Χειμωνιάτικος Ενιπέας πήρε εκκίνηση το 2006 προσφέροντας από τότε έντονες αγωνιστικές στιγμές μέσα στα καταπράσινα μονοπάτια του, παράλληλα με τη δροσιά και τους ήχους του νερού του ποταμού Ενιπέα στο ομώνυμο φαράγγι.

Την Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε ο 16ος Χειμωνιάτικος Ενιπέας, μήκους 24χλμ. καθώς και ο μικρότερος αγώνας,  Ολύμπια Μονοπάτια μήκους 11 χλμ. από την  διοργάνωση του Olympus Marathon. Οι αθλητές στάθηκαν στην εκκίνηση με τον καιρό σύμμαχο αλλά με τροποποιήσεις στη διαδρομή λόγω προεδρικού διατάγματος, με περισσότερες τεχνικές ανηφο΄ρες και κατηφόρες αυτή τη φορά, γεγονός που τον κατέστησε ακόμη πιο απαιτητικό αλλά πανέμορφο.

Στον Χειμωνιάτικο Ενιπέα έλαβαν μέρος 60 Trail Girls!

Μεγάλες νικήτριες του 16ου Χειμωνιάτικου Ενιπέα 24χλμ. με +1.650 υψομετρικής αναδείχθηκαν :

Στην 1η θέση η Χριστίνα Γιαζιτζίδου με χρόνο 2:52:10, αθλήτρια της Salomon Hellas , στη 2η θέση η Μαριαλένα Μπαρούτη με 3:03:16 και στην 3η θέση η Ζωή Σταμούλη!

Στα Ολύμπια Μονοπάτια, μήκους 11χλμ. με +540 υψομετρική έλαβαν μέρος 71 Trail Girls!

Νικήτριες αναδείχθηκαν στην 1η θέση η  Μαρία Λουφέκη με χρόνο 1:00:49, στη  2η θέση η Νατάσα Σπανού με 1:01:44 και στην 3η θέση η Κρυσταλλία Κουτσιμάνη με 1:02:29!

Συγχαρητήρια σε όλα τα Trail Girls που συμμετείχαν στον 16ο Χειμωνιάτικο Ενιπέα, άλλωστε η δύναμη είναι γένους θηλυκού!

Λόγω του γεγονότος πως η διαδρομή άλλαξε για 3η φορά φέτος δεν μπορούμε να αναφερθούμε σε ρεκόρ διαδρομής από πλευράς γυναικών αλλά θα αναφέρουμε τα Trail Girls που κατέκτησαν την 1η θέση του βάθρου στον απαιτητικό αυτό αγώνα από το παρόν στο παρελθόν :